همان طور که ساعت مچی ها انواع مختلفی دارند ،شیشه‌هایی که در هر کدام از آن ها استفاده می‌شود نیز با دیگری متفاوت است. شیشه در ساعت مچی از عواملی است که تاثیر بسزایی بر زیبایی و  ظاهر ساعت دارد. در این مقاله انواع مختلف شیشه ها را معرفی کرده  به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید ساعتی با طرح زیبا انتخاب کنید. اغلب افراد برای خرید ساعت ابتدا شیشه آن را بررسی می کنند و فرم خاصی که می پسندند را برمی گزینند.

طلق های PVC فشرده

PVCهای فشرده شده از پوشش هایی هستند که در ساعت های مچی به کار می رود و اگر صفحه ساعت شما از جنس PVC فشرده شده است، خوب است بدانید که این صفحه طلقی نمی‌تواند در مواجهه با حرارت و یا اجسام تیز مقاومت زیادی کند و باید مواظب باشید تا خط و خش روی طلق ساعت شما به وجود نیاید. این شیشه ها در برابر ضربات شدید شکننده بوده و با گذشت زمان تغییر رنگ می دهند. برخلاف آسیب‌پذیری این نوع شیشه ها در برابر ضربات، نسبت به فشار مستحکم بوده و آسیبی به آن وارد نمی شود. این نوع شیشه ها در ساعت های بچه گانه، اسپرت و ساعت های فشن به کار می رود.

شیشه

ساعت هایی که صفحه آن ها از جنس شیشه است در مقایسه با پوشش های تلقی مقاومت بیشتری دارند و حتی بعضی از آن ها در برابر خط و خش نیز مقاوم هستند. ضخامت این شیشه ها که در ساعت به کار می‌رود تقریباً برابر پنج تا دو میکرون می باشد تا عقربه ها و اعداد به طور کامل و واضح دیده شوند و ضخامت شیشه نیز مناسب باشد. این صفحه های شیشه ای شفافیت بالایی دارند و تقریبا ۵ تا ۱۰ سال نیز وضوح خود را حفظ می کنند و رنگ آن ها در مواجهه با حرارت یا نور تغییر نمی کند. از این صفحات شیشه‌ای بیشتر در ساعت های ارزان قیمت و فیک و ساعت های درجه ۳ استفاده می شود.

مینرال

مینرال شیشه ای است که ابتدا آن را در مایع مخصوص قرار می‌دهند و سراسر  آن را می پوشاند، در مرحله بعد نیز شیشه را حرارت می دهند که این فرآیند منجر به بالارفتن مقاومت شیشه در برابر ضربه و خش می شود. این نوع شیشه‌ها کیفیت بالاتری نسبت به موارد قبل دارند از همین جهت از این شیشه ها بیشتر در ساعت های کپی درجه یک و یا کمپانی هایی که گرانقیمت نیستند و همچنین ساعت های درجه دو استفاده می شود. ساعت هایی که دارای این نوع شیشه هستند مدت زمان طولانی ای شفاف باقی می مانند و در برابر خش نیز مقاوم هستند.

هارد مینرال

ساعت هایی که دارای شیشه هایی از این جنس می باشند معمولاً ساخت برندهای معروف و معتبر و یا کپی های اصلی هستند که کیفیت شیشه در آن ها اهمیت بیشتری دارد. صفحات هارد مینرال شیشه هایی هستند که استانداردهای بالایی دارند. این نوع شیشه نیز دارای روکش بوده و از حرارت عبور داده می شود، در نتیجه ضدخش می شود و رنگ آن نیز تغییر نمی‌کند. اما جالب

است بدانید که این نوع شیشه به عنوان شیشه های ضدخش معروف نیستند و بیشتر به مقاومت آن ها در برابر فشار اشاره می شود.

سافایر

یکی دیگر از شیشه های استفاده شده در انواع ساعت مچی سافایر میباشد که دارای تمامی خصوصیات گفته شده درهاردمینرال است این قبیل از شیشه های ساعت ها در درجه حرارت  زیاد و خط و خش مقاوم بوده اما این موضوع نیز قابل توجه است که شیشه های سافایر شکننده بوده و با وارد شدن ضربه به آن ها میشکنند اما جالب است بدانید که برای ساعت هایی که قیمت بالایی دارند از این نوع شیشه ها استفاده می شود. همچنین ساعت های مچی کپی اصلی و تلفن های هوشمند دارای صفحه لمسی که ضد خش نیز می باشند از محصولاتی هستند که در آن ها از سافایراستفاده می شود.

اسکرش سافایر

این قبیل شیشه ها نیز که در ساعت مچی ها استفاده می شود ضد خش بوده و تمام خصوصیات و قابلیت های شیشه های سافایر را نیز دارند و همچنین مقاومت نسبی نیز در برابر ضربه دارند اما قابل ذکر است که مقاومت در برابر ضربه های شدید را نداشته و در صورت وارد شدن ضربه شکسته می شوند.همچنین در ساعت هایی که قیمت بالایی دارند و ساعت های مچی که کپی اصلی و درجه دو محسوب می شوند اغلب از شیشه های اسکرش سافایر استفاده می کنند.

کریستال های یاقوت کبود

برای تولید این مدل شیشه ها از ماده ای به نام سیلیکون استفاده شده است که بعد از الماس در رده دوم که جزو سخت ترین سنگ ها شناخته شده است در ساخت این نوع کریستال پودر نمک خالص بکار رفته است که قطری در حدود یک میکرون دارد و استفاده از این پودر باعث شده است تا شیشه ای با شفافیت بیشتر و زیبایی دوچندان برای ساعت های مچی گرانقیمت داشته باشیم این کریستال در دستگاهی به نام blowpipe قرار داده می شود و در مقابل درجه حرارت بالایی در حدود ۲۰۵۰ قرار می گیرد که باعث تبدیل این کریستال به استالاگمیت است همان که ما آن را با نام سمباده می شناسیم و دوباره این سنگ را در در درجه حرارت ۱۸۰۰ قرار می دهند تا به شکل مورد نظر طراحی شده درآید و برای ثبات هرچه بیشتر و ماندگاری بالاتر الماس های نازکی استفاده شده تا تراش داده شود.

از این شیشه های کریستال بیشتر برای ساعت های گران قیمت استفاده می شود که در رده های بالای ساعت های مچی مدل سوئیسی قرار میگیرند این ساعت ها که در رده بالا قرار می گیرند از فناوری پیچیده ای برخوردار هستند و به همین دلیل قیمت آن ها نیز بسیار بالاست و درجه محصولات لاکچری قرار می گیرند.

کریستال یاقوت کبود بدون انعکاس

همانطور که از نام آن نیز مشخص است این نوع شیشه ساعت تمامی ویژگی های کریستال یاقوت کبود را دارا بوده و بعد از انجام تمامی مراحل گفته شده در آزمایشگاه استریل شده و سپس در کوره ای قرار گرفته و عملیات بازتاب نور روی آن ها انجام می شود که این عملیات ها که گفته شد باعث می شود تا مقاومت این نوع کریستال را در حدود %۹۹ افزایش داده تا از مقاومت بالاتری برخوردار شوند و به این ترتیب با انجام این مراحل دیگر شاهد بازتاب و انعکاس های اذیت کننده نور نخواهیم بود. همانطور که مشخص است از این شیشه ها فقط برای ساعت های فوق العاده گران قیمت استفاده می شود.شیشه‌هایی که در هر کدام از آن ها استفاده می‌شود نیز با دیگری متفاوت است. شیشه در ساعت مچی از عواملی است که تاثیر بسزایی بر زیبایی و  ظاهر ساعت دارد. در این مقاله انواع مختلف شیشه ها را معرفی کرده  به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید ساعتی با طرح زیبا انتخاب کنید. اغلب افراد برای خرید ساعت ابتدا شیشه آن را بررسی می کنند و فرم خاصی که می پسندند را برمی گزینند.